Merdiven, Fabrikası'na Hoşgeldiniz, Giriş Yapın veya Yeni Hesap Oluşturun

Merdiven Fabrikası Makaleler

Merdiven işinin Türkiye’de yeterince dikkate alınmadığını düşünmekteyiz. Bu kanıya varmamızın sebebi ise iş yaptığımız yüzlerce inşaatların merdiven boşluklarının standartlara uygun olmayışı. Birçok inşaatta merdiven boşluğu dar, biçimsiz ve olmaması gereken yerlere açılıyor (bu konuda duyarlı olan mimar ve müteahhit arkadaşlarımızı tenzih ederiz). Çoğu zaman projede bu boşluklar standartlara uygun yapılmış olsa da uygulamada değiştirilmekte, metrekaresi az olan dairelerde yerden kazanma amaçlı merdiven boşlukları küçültülmektedir.

Peki, odayı veya holü genişletmek için merdiven boşluğunu küçük tutmamızın bize ne gibi zararı olur dersek;

1)      Merdiven basamağının genişliği ( ayak uzunluğu ) standardın altında olur. Bu özellikle yaşlı ve hastalar için iniş ve çıkışlarda düşmeye, hızlı inip çıkamamaya, korkarak ve endişe ederek iniş çıkışlara sebebiyet verir.

2)      Merdivenin basamak yüksekliği standardın üstünde olur. Yani dik bir merdiven olur ki bu da Özellikle yaşlı ve hastalar için büyük bir sorun teşkil eder. Tırmanılarak çıkılan merdivenden çok fazla bir farkı kalmaz. Ayağımızı belirli bir standardın üzerinde kaldırmamız çabuk yorulmamıza sebebiyet verdiği gibi iniş ve çıkışlarda düşme tehlikesine de yol açabilmektedir.

3)      Merdivenden yukarıya eşya çıkarmamız zorlaşır. Çünkü basamak genişliği ( ayak uzunluğu ) dar ve basamak yüksekliği fazla olduğunda o eşyanın merdivene sığmaması gibi bir sorun ortaya çıkar.

4)      Günlük hayatı zorlaştırır ve sağlığı tehdit eder. Özellikle çocukların hem fiziki olarak hem de psikolojik olarak sağlıklarını etkiler. Neden diyecek olursak çocuklar gelişme çağlarında merdivenden inip çıkarken düşme korkusuyla büyür ya da daha kötüsü düşer ise ileride fiziki olarak kalıcı hasar bırakabileceği gibi psikolojik olarak da her merdivenden iniş çıkışında bir korku ve endişe taşımasına sebep olabilir.

Maddeleri çoğaltmak mümkün ancak özetleyecek olursak merdiven yapacağımız ev veya işyerlerinde çıkacağımız üst kat yaşam alanıysa, günlük hayatta sık sık kullanılacaksa, oda veya holden birkaç cm kazanmak için merdiven boşluğunu küçük tutmak bize fayda değil aksine zarar vermektedir.

Eğer çıkacağımız üst kat günlük hayatta sık kullanmadığımız, tavan arası diye tabir ettiğimiz bir yer ise bu tip yerlerde merdiven boşluğunu geniş tutmayabiliriz. Buralara dar alan merdivenleri veya çatı merdivenleri yaptırabiliriz.

Son olarak yetkili mimar, mühendis, müteahhit ve belediyelerden ricamız; insanın olduğu yerde huzur, sağlık ve hayatı kolaylaştırıcı şeylere dikkat edilmesi gerektiğinden bu konuların da ülkemizde ciddiye alınması için herkesin duyarlı davranmasıdır…

Saygılarımızla…
Azak Merdiven

Site Temaları

+

Düzen Stili

Renk Stili

orange blue green brown red